Commonwealth Youth Games team named


Senior Sports Reporter

DERRON Donaldson, chef de mission for Team Bahamas, said the country can expect the local athletes to perform at their ultimate best as they compete in the Commonwealth Youth Games.

During a press conference yesterday at the Kendal Isaacs Gymnasium, Donaldson along with his assistant Emily Lowe released the official names of the athletes who will represent Team Bahamas in the nine disciplines.

The team is comprised

of the following:

Athletics men - Adrian Curry (100m); Joel Johnson (100/200m); Shaquiel Higgs (200m); Oscar Smith (110m hurdles); Denvaughn Wyhmns (110m hurdles and long jump); Corey Sherrod (400m); Tyrell Simms (400m); Matthew Thompson (400m hurdles); Jordan Lewis (discus); Benjamin Clarke (high jump); Shaun Miller (high jump); Hughie Sean (javelin) and Michael LeShawn (long jump).

Athletics women - Gabrielle Gibson (10m); Doneisha Anderson (200/400m); Wendira Moss (400m); Gabrielle Gibson (400m hurdles); Acacia Astwood (discus and shot put); Dachye Stubbs (discus and shot put); Latia Saunders (javelin); Taylor Walters (javelin); Lakelle Kinteh (long jump) and Amelia Peterson (long jump).Mixed 4 x 100m relay - Tyler Lightbourne, Marissa White, Joel Johnson and Kristen Major). Mixed 4 x 200m - Dachye Stubb, Shaqueil Higgs and Joel Johnson. Mixed 4 x 400m relay - Doneisha Anderson, Correy Sherrod and Tyrell Simms.

The 25-member team, with Kayvon Stubbs as a replacement, will be managed by Doris Wood. Greg Cash is the head coach.

Beach volleyball men - Nathan Wert and Kyle Wilson.

Beach volleyball women - LaTavia Braynen and Mechelle Moss.The two-member teams will be coached by Renaldo Knowles and managed by Crystal Forbes.

Boxing team - Lennox Boyce Jr.

The one-man team will be managed by Valentino Knowles and coached by Ray Minus Jr.

Cycling team - William 'Liam' Holowesko. The one-man team will be managed by Natacha Huyler and coached by Rowshan Jones.

Tennis team men - Donte Armbrister.

Tennis team women - Isabel Donaldson. The two-member team will be coached by Ceron Rolle.

Rugby Seven's team - Joshua Cartwright, Ramol Comarcho, Ty Dawkins, Reginald Kemp, Julian Laing, Keith McGregor, Maurice Moore, Tyson Moss, Nakyle Rolle and David Watson.

The 10-member team, with Mileeke Kelly and Tyler Bain as replacements, will be managed by Don Butler with Karl Rodgers as the head coach.

Beach football men - Dillon Burrows, Michael Butler, Gary Cox, Oakland Duncan, Cameron Flowers, Tevin Lewis, Jonathan Richardson, Chadwick Russell, Michael Saunders and Phieron Wilson.

Beach football women - Hannah Darville, Lauren Brown, Trenice Camarcho, Eden Coxm, Tyra McKenzie, Lauren Pratt, Chava Roberts, Savanna Rolle, Alicia Telle and Alexis Woodside.

The 19-member team with David Burrows as a replacement will be managed by Sam Thibaud (men) and Mia Campbell (women) and coached by Dwayne Forbes (men) and Daria Adderley (women).

Swimming men - Miller Albury (100m back, 100m butterfly, 100m free, 200m free, 50m back and 50m free); Peter Morley (100m back, 200m back); Izaak Bastian (100m breast, 50m breast, 50m butterfly and 50m free); William Russell (100m breast, 200m back, 200m breast); Ian Pinder (100m butterfly); Kevon Lockhart (100m free); Trent Albury (1,500m free); Alec Sands (1,500m free, 200m butterfly, 200m free, 200m IM, 400m free); Treston Russell (400m IM); Devante Carey (500m back, 50m butterfly);

Swimming women - Katelyn Cabral (100m back, 100m free); Virginia Stamp (100m back, 200m back, 50m); Lilly Higgs (100m breast, 200m breast, 200m IM, 50m breast); Victoria Russell (100m breast, 50m breast, 50m butterfly, 50m free); Jolise Newbold (100m butterfly, 200m butterfly); Celia Campbell (200m back, 50m butterfly); Katherine Slatter (200m breast, 200m butterfly, 400 IM, 50m back); Zoe McCarroll (200m free, 200m IM, 400m free, 400 IM, 800m free) and Brianna Newbitt (200m free, 400m free, 800m free).

The 19-member team with Joshua roberts as a replacement will be managed by Lynne Fraino with Andy Knowles as the head coach.

Judo team men - Davante Sweeting (60kg); Taliano Ferguson (73 kg); Keyon Cumberbatch (90kg and Daleon Sweeting (90-plus kg).

Judo women's team - Jasmine Russell (48 kg); Mya Beneby (57 kg); Breanna Major (70 kg) and Karra Hanna (70-plus kg).

Donaldson said he be in Grand Bahama today to promote the athletes who have been selected to the team from that island.

On Saturday, the entire team will assemble at the Thomas A. Robinson National at 2 pm that will end at the Mall at Marathon where the athletes will officially be introduced to the public.

The team will attend church on Sunday before they move into Baha Mar where they will housed during the games that will run from July 18-23.

More than 65 athletes from 65 countries are expected in town to participate in the nine different events that will be contested.

Log in to comment